Испечати

Бомбици од јаболки и бискоти (посно)

Бомбици од јаболки и бискоти (посно)

Состојки

  • 300гр вода
  • 300гр шеќер
  • 1 степ може од малина или вишна (црвена боја да е)
  • 4 поголеми јаболки
  • 400гр бискоти
  • 200гр кокос

Подготовка

Јаболките ги лупиме и ги рендаме. Во тенџере ја ставаме водата да зоврие заедно со шеќерот и степот. Откако ќе почне да врие ги додаваме ренданите јаболки. За нив е доволно само малку да провријат и ги тргаме од оганот. Бискотите ги кршиме на ситни парчиња(може и на крпа и со сукало да се сокршат) и се додаваат во смесата со јаболките. Се формираат бомбици. Откако ќе ги направиме сите бомбици, ги валкаме во кокос.