Испечати

Бела ледена коцка

Бела ледена коцка

Состојки

  • 7 јајца
  • 7 лажици брашно
  • 7 лажици шеќер
  • 1 пециво
  • 1200мл. млеко
  • 250гр. шеќер
  • 4 пудинзи од ванила
  • 250гр. маргарин
  • 2 кесички шлаг крем од ванила

Подготовка

Белките ги делиме од жолчките. Белките ги биеме со брашното, пецивото, 7 лажици шеќер и паниспањата ја истураме во намрсено долго тавче бр.40
Ја печиме на 180 степени околу 30 мин.
Кога ќе се испечи дури е уште млака ја натураме со млако млеко (од 1200 мл.одделуваме 300мл) и во млекото додаваме 100гр.шеќер.

За филот најпрво ги биеме жолчките на пареа и ги додаваме во 900мл.млеко и 150гр.шеќер и вариме на тивок оган, ги додаваме пудинзите и вариме дури не ја добиеме потребната густина.
Го тргаме филот настрана и кога ке се излади го биеме со 250гр.маргарин.
Ја филоваме пандиспањата и над филот ги мачкаме 2 шлаг крема од ванила направена според упатството на кесичката.
Ако сакате на тавчето пред да ја истурите паниспањата за печење ставете кршени оревчиња.