Испечати

Лепчиња со ким

Лепчиња со ким

Состојки

  • 600 гр брашно
  • 1 квасец
  • 50 гр зејтин
  • млака вода по потреба за месење (250-300мл)
  • 1 кафено лажиче шеќер
  • 1 кафено лажиче сол
  • ким сусам , јадра сол
  • 1 јајце

Подготовка

Од брашното квасецот, зејтинот, солта, шеќерот и вода по потреба се замесува средно тесто, се остава да нарасне.
Потоа се прават топчиња и се ставаат едно до друго на подмачкано тавче, се премачува со иматено јајце се посипува со сусам па со ким и на крај со јадра сол, се остава да нарасне уште малку и потоа се пече