Испечати

Џигер со компир

Џигер со компир

Состојки

  • 500 гр пилешки џигер
  • 2 главици кромид
  • 2 лажици доматно пире
  • 700 гр излупен компир
  • 2 јајца
  • по вкус сол,бибер,зачин

Подготовка

Најпрвин излупенте компири ги ставаме да се варат.

Кромидот го сечкаме на коцки, го пржиме во масло ги додаваме и џигерот го пржиме и него потоа додаваме сол, бибер, зачин и доматното пире. Додаваме ептен малку вода, колку да почне да крчка па тргаме настрана.

Компирот го пасираме посолуваме ги додаваме јајцата и промешуваме .

Во намрсено тавче ги ставаме џигерите, а одозгор компирот.
Ставаме во загреена релна на 200 степени околу 10-15 минути.