Испечати

Посна брусница торта

Посна брусница торта

Состојки

 • 1 шоља (220мл.) масло
 • 2 шољи шеќер
 • 3 шољи брашно
 • 2 ванили
 • 1 пециво
 • 100гр. маак
 • за преливање
 • 1/2 шоља вода
 • 1/4 шоља шеќер
 • 3-4 лажици ликер по избор (овошен)
 • топинг дел
 • 150гр. чоколадо
 • 2 лажци соја млеко
 • 2 лажици масло
 • 1 лажица маргарин
 • фил
 • 150гр. сува брусница сецкана
 • 100гр. суво грозје сецкно
 • 150гр. ореви сецкани
 • 2 пудинзи од ванила
 • 500гр. млеко од соја
 • 3 лажици шеќер
 • 2/3 маргарин
 • 100гр. шеќер во прав
 • за најгоре глазура од чоколадо

Подготовка

Највкусната торта која ја имам направено досега од фамилијата на посни рецепти вкусна превкусна, ми ја красеше празничната трпеза.

За неа потребно е да се избијат маслото со шеќерот, да се стави од сите продукти за тесто и се тура во број 40 па се печи на 200. Треба да е ладна кога ќе се полева со сладок шербет во кој има овошен ликер.

После се прави глазура и таа се израмнува над кората, треба да е целосно здрвена кога ќе се премачкува филот.

За филот се варат двата пудинзи од ванила и се ладат како и кај сите филови избиен маргаринот со шеќер во прав треба да се измеша со ладен пудинг. Во така спреман фил се ставаат ореви, брусница и суво грозје. Најгоре тортата се завршува пак со иста глазура како првата што ја направив и израмнив над кората.