Испечати

Овошни мафини

Овошни мафини

Состојки

  • мафини
  • 4 јајца
  • 2 шољи(250 мл) шеќер
  • 3 шољи брашно
  • 1 шоља зејтин
  • 1 шоља јогурт
  • 1 пакетче пециво
  • 1 пакетче ванила

Подготовка

Се матат јајцата и се додаваат сувите, па водените состојки и се добива маса која се дели на два дела.
Во едниот се става какао 1 голема лажица и тој е кафен дел,  а другиот бел.
Употребете фантазија. Се додава овошје сезонско или по ваш избор.
Се пече 15 мин.на 200 степени