Испечати

Свинско со летен сос

Свинско со летен сос

Состојки

  • 500 гр свинско месо
  • 1 пиперка
  • 2 главици кромид
  • 1 -2 домати
  • 1дл масло
  • 1 филџан топла вода

Подготовка

Свинското месо се сече на поситни парчиња. Се пропржува на маслото се додава ситно сецкана пиперката и кромидот. Доматите се рендаат или се блендираат во блендер.Се додаваат во месото. Се динста додека испари течноста од доматите. Се додава зачин, сол ,црвен пипер по вкус.Се пропржува, се налева 1 филџан топла вода и се динста уште 5-10 минути.