Испечати

Шненокле со ореви и бисквити

Шненокле со ореви и бисквити

Состојки

  • 4 белки
  • 1 л млеко
  • 10 лажици шеќер
  • 1 пудинг од ванила
  • 6 лажици густин
  • 4 жолчки
  • 15 бисквити
  • 100 гр сецкани ореви

Подготовка

1. Белките се бијат со 4 лажици шеќер. Откако убаво ќе се избијатв се зема со лажица и се тура во 600 мл млеко кое врие. Со лажица решетка се вадат добиените форми и се ставаат во чинија.
2. Жолчките се матат со маткалка со пудингот, густиниот и и 10 лажици шеќер.
3. Се става 400 мл млеко да зоврие, во него се додаваат претходно изматените жолчки и сето постојано се меша додека да се згусни кремот. Потоа се остава малку да се излади.
4. Во длабок сад се кршат 5 бисквити, врз нив се става од топлиот крем, врз кремот се става од изладените белки и три лажици сецкани ореви. Истото се повторува додека да се потроши целиот крем. Одозгора се завршува со крем и ореви.