Испечати

Капрезе салата

Капрезе салата

Состојки

  • 120 гр (едно топче) сирење моцарела
  • 2 црвени домати
  • 20 тина ливчиња свеж босилек
  • 4 лажици ладно дедено маслиново масло
  • 1 лажичка оригано
  • по желба сол
  • неколку црни маслинки

Подготовка

Доматите исечете ги на кругови. Исто и моцарелата исечете ја на листови.Наредете ги скалесто круговите домати и моцатела, а помегу нив вметенете по еден свеж лист босилек. Во средина исто наредете ги остатокот од состојките и декорирајте со маслинките. Вака наредената салата посолете ја нанесете маслиново масло и наросете ја со малку оригано. Добар апетит!