Испечати

Фино лесно колаче

Фино лесно колаче

Состојки

  • 3 чаши (200мл) брашно
  • 1,5 чаша шеќер
  • 1,5 чаша вода
  • 1 лажичка сода бикарбона
  • 4 лажици мармалад од кајсии
  • 1 цимет

Подготовка

Наведените сосотојки се ставаат во сад и се мешаат убаво со маталка, внимаваме да не има грутчиња. Циметот може и не мора да се стави, а мармаладот можете да си го изберете вие самите, не мора да е од кајсии.
Подготвената смеса се става во подмачкана тепсија, со зејтин и брашно, да се пече околу 15-20 минути на 200 степени.
Додека е топол колачот го премачкуваме убаво со мармаладот од кајсии, го сечеме и со нож на коцки и уживаме во десертот.

НАЗДРАВЈЕ !!!