Испечати

Каша со пилешки крилца

Каша со пилешки крилца

Состојки

  • 4 пилешки крилца
  • 1 и 1/2 литар вода
  • 100 гр зејтин
  • 5 лажици супени брашно
  • 1-2 лажици мешан зачин
  • 2-3 гранчиња магдонос
  • 1 чешне лук

Подготовка

Во длабок сад ги ставаме пилешките крилца и ги покриваме со вода. Додаваме сол и оставаме да се сварат.
Кога крилцата се варени ги тргаме од огнот и на загреана плотна ја ставаме тава со масло.
Кога маслото е загреано, го додаваме брашното да се пржи и да порумени.
Кога е така подготвено, полека додаваме вода и мешаме да не се згрутчи.
(Јас ја додадов водата во која се вареа крилцата )
Зачинуваме.
Оставаме да повари околу 10 минути .
Додаваме лукче сецкано.
Наросуваме бибер и сецкан магдонос.
Кашата е спремна за јадење.
На здравје