Испечати

Колач со малини

Колач со малини

Состојки

  • 4 јајца
  • 2 чаши шеќер
  • 2 чаши брашно
  • 1 чаша млеко
  • пола чаша масло
  • 1 пециво
  • 1 ванилин шеќер
  • 400 грама малини

Подготовка

Се матат јајцата со шеќерот да се растопи. Потоа ги додаваме другите состојки и уште малку матиме. Смесата ја истураме во подмачкан плех со маргарин и малку брашно (или со хартија за печење) и ги тураме низ неа малините (може да се стави било кое овошје).
Печеме 30 минути во загреана рерна на 200 степени.
Чашите се од 200мл.