Испечати

Баклава

Баклава

Состојки

  • 1кг шеќер
  • 200гр гриз
  • 100гр чоколадо
  • 250 гр мелени ореви
  • 500гр кори оризарски
  • 800 мл вода
  • 100 мл масло

Подготовка

Филот – гризот, мелените ореви ,50 гр чоколадо рендано се мешаат до хомогена смеса.Се зема по три кори и се порскуваат со масло и се става од филот по крајот на кората и се превиткува секоја кора како ролат.Така свитканите кори се пресекуваат и се попрскуваат со масло и се печат 30 мин во релна.Шеќерот и водата се ставаат на оган да зовријат за да се добие шербетот.Кога корите ќе изладат се полеваат со топол ( не врел ) шербет. 50 гр чоколадо се топи и одозгора се попрскуваат корите.