Испечати

Маринирани пилешки крилца

Маринирани пилешки крилца

Состојки

  • 1 кг. пилешки крилца
  • Маринада
  • 3 лаж. сенф
  • 3 лаж. мед
  • 6 лаж. соја сос

Подготовка

Состојките за маринадата се мешаат. Во неа се валкаат пилешките крилца и така се оставаат во фрижидер да впијат од течноста саат - два.
Потоа во загреана тава со масло се ставаат пилешките крилца заедно со маринадата да се испржат се додека да добијат темно златна боја.