Испечати

Домашен интегрален леб со јогурт

Домашен интегрален леб со јогурт

Состојки

  • 500гр брашно(мешано бело и интегрално брашно)
  • 1 коцка свеж квасец
  • 200мл вода
  • 3 лажици масло
  • 50мл јогурт
  • 1 јајце
  • малку сол
  • малку шеќер

Подготовка

Се зафатува квасецот со водата, малку шеќер и малку брашно. Се меси тесто и се остава да нарасне 20тина минути. Потоа се прават 6 топчиња се редат во намрсен плех, се оставаат да нараснат, се премачкуваат со изматено јајце, се наросува сусам и му се става по 1 парче маргарин одозгора. Се печат во загреана рерна на 200 степени 20-25мин.