Испечати

Компир со сос

Компир со сос

Состојки

  • 6 поголеми компири
  • 1 главица кромид
  • 6 чешчиња лук
  • 2 поголеми домати
  • по вкус сол
  • малку црн бибер
  • по потреба масло

Подготовка

Компирите ги сецкаме на поситни коцки. Ги ставаме во плек ставаме 3-4 лаж масло и сол. Ги печеме во згреена релна на 220 степени околу половина час.

Го подготвуваме сосот.
Кромидот го сецкаме и пржиме на малку масло го додаваме и исецканиот лук. Кога кромидот ќе омекне го додаваме и доматот, пржиме додека да се згусти сосот во меѓувреме додаваме малку сол не многу бидејки се солени компирите и бибер. Во испечените и топли компири го додаваме сосот можете да измесате се заедно или само да посипете врз компирите. Ваков комир можете да послужите како гарнир.