Испечати

Солени гнезда

Солени гнезда

Состојки

  • 400 гр. брашно
  • 200 мл. кисело млеко
  • 4 лажици масло
  • 1/2 лажичка сол
  • 1 пециво
  • Фил*
  • 100 гр. сирење
  • 1 јајце

Подготовка

Во длабок сад го ставаме брашното, киселото млеко, маслото и пецивото и со миксер со додатоците за тесто убаво ја матиме целата смеса, а потоа со рака месиме додека не добиеме фино и мазно тесто кое не се лепи за раце. Со намастени раце кинеме од тестото и формираме топчиња.(16 еднакви топчиња) и ги редиме во намастен плех.
Ги соединуваме јајцето и сирењето. Правиме вдлабнатина на секое топче и внатре ставаме од филот по една мала лажичка. Ги посипуваме гнездата со сусам или ким и ги печеме во загреана рерна на 180 Ц.околу 20 мин.