Испечати

Едноставни домашни пржени ќофтиња

Едноставни домашни пржени ќофтиња

Состојки

  • 300 грама мелено месо
  • 3 јајца
  • 1 рендан кромид
  • 4 лажици млака вода
  • 4 лажици брашно
  • 1 пециво
  • зачини ( сол, пипер, мешан сув зачин)

Подготовка

Се замесува смеса од сите состојки и се остава во фрижидер неколку часа, а може и преку ноќ. Се формираат ќофтињата и се пржат во врело масло.
Се служат со прилог по желба.