Испечати

Тиквички со лук и кисело млеко

Тиквички со лук и кисело млеко

Состојки

  • 2 тиквички
  • 2 јајца
  • 200 грама кисело млеко
  • брашно ( од прилика за валкање на тиквичките)

Подготовка

Тиквичките се лупат сечкаат на кругови и се пржат извалкани во јајца и брашно. Ги оставаме да се изладат, па ги сечеме на парчиња со средна големина,
Лукот го толчиме во сад, го додаваме киселото млеко,тиквичките, сол и малку масло.
Промешуваме.
Многу е вкусно и освежително.