Испечати

Скуша во фолија

Скуша во фолија

Состојки

  • 2 скуши
  • 3-4 чешниња лук
  • малку маслиново масло
  • половина лимон
  • малку магдонос и рузмарин
  • половина чаша бело вино

Подготовка

1. Откако се чисти скушата, се маринира во лукче, лимон, магдонос, малку киселина, малку маслиново масло и се остава да отстои (најдобро цела вечер).
2. Пред печењето се отстрануваат мирудиите во кои се маринираше рибата и се ставаат нови - лукче, лимон, магдонос, неколку капки маслиново масло, бело вино и рузмарин.
3. Се витка секоја риба во фолија, се става во тава и се пече на 200 степени 30-тина минути.
4. За оние кои сакаат попечена, потоа се отвора фолијата и се пече уште да потемни.