Испечати

Торта со мармалад

Торта со мармалад

Состојки

 • 300 гр. шеќер
 • 350 мл. вода
 • 3 лажици мармалд(по желба)
 • 1 пециво
 • 1 ванилен шеќер
 • 1 лажичка сода бикарбона
 • 6 лажици зејтин
 • 400 гр. брашно
 • 1 лажичка цимет
 • 100 гр. чоколадо за готвење
 • 200 гр. мелени бадеми

Подготовка

Сите состојки по редослед се стават во длабок сад и се меша додека добиеме хомогена смеса(јас додадов и сецкани бадеми и малку цимет).
Смесата ја ставаме во намрсен сад со масло и брашно и печиме 30мин. на средна температура. Кога ќе се испечи тортата ја оставаме да се олади, потоа ја премачкуваме со мармалад и врз него го полеваме растопеното чоколадо и наросуваме со мелени бадеми.
Се надевам дека ќе ви се допадне.
Добар апетит!!!