Испечати

Чоколадна торта со Нутела и портокал

Чоколадна торта со Нутела и портокал

Состојки

 • За 2те кори по:
 • 4 јајца
 • 8 лажици шеќер
 • 4 лажици брашно
 • 2 лажици млеко
 • 1/2 пециво
 • 4 лажици Нутела
 • Прелив
 • 2 лажици шеќер
 • сок од 1 портокал
 • 2 лажици какао
 • 200мл млеко
 • ФИЛ
 • 500мл слатка павлака
 • 400гр чоколада
 • кора од портокал
 • 4 лажици Нутела

Подготовка

Чоколадна,сочна торта со вкус на портокал и Нутела.....(без маргарин....)

1. Најпрво се матат јајцата со шеќерот пенасто, а потоа се додаваат останатите состојќи и се печи во подмачкан плех со обрач бр.24. Постапката се повторува уште еднаш. Значи се прават 2 кори.

2. Кога корите ќе се оладат се преливаат со преливот кој претхотно се вари 5мин.

3.Слаткат павлака се загрева се додава чоколадата и Нутелата и се меша додека не се изедначи филот и да стане густ. Се додава изрендана кора од портокал .

4. Кога малку ќе се олади филот -15мин се филува Кора,фил,кора фил.Сето ова се филува во плехот со обрач зошто филот е течен, но кога ќе олади се стврднува.Пријатно!