Испечати

Двобојни кекси

Двобојни кекси

Состојки

  • 500гр брашно
  • 250гр маргарин
  • 1 јајце
  • 3 лажици млеко
  • 1 пециво
  • 2 ванили
  • 2 лажици какао
  • 250гр шеќер

Подготовка

Се замесува тесто од брашното, шеќерот, јајцето, маргаринот, пецивото и ванилите.
Тестото се дели на два дела. Во едниот дел се додава какаото, а другиот останува жолт.
Од двете теста се прават по две јажиња и се спојуваат. Се внимава јажињата да бидат унакрсно споени. Се добива ролна која се витка во најлонска фолија и се става во фрижидер убаво да се стегне. Од ролната се сечат парчиња со дебелина од 1-1,5 см, се редат во подмачкан плех и се печат.
Колачињата се доста вкусни и интересни посебно за дечињата.