Испечати

Непечени нутела колачиња

Непечени нутела колачиња

Состојки

  • 3 лажици несолен путер
  • 3 лажици мед
  • 1/4 млеко
  • 1 лажица какао
  • 3 лажици путер од кикирики ( користев крцкав )
  • 4 лажици нутела
  • 250гр. интегрални житни снегулки ( овес, пченица,јчмен, ориз, рж, сончоглед и ленено семе)

Подготовка

Во касерола стопете го путерот на тивко.
Додадете го медот, млекото и какаото и мешајте додека не се соединат.
Во смесата додадете ги и путерот од кикирики и нутелата.
Продолжете со мешање, додека не добиете хомогена смеса.
Оставете ја смесата да се излади и користејќи лажица за сладолед, направете топчиња.
Наредете ги на послужавник, обложен со хартија за печење.
Замрзнете ги 30-тина минути и уживајте.

Совет
За подобро да се оформуваат топчињата јас изладената смеса ја ставам кратко 5-6 минути во замрзнувач.