Испечати

Ќофте чорба

Ќофте чорба

Состојки

 • 5 компири
 • 2 моркова
 • 1 главица кромид
 • 500 мл доматно пире
 • 500 мл вода
 • 300 гр мелено месо
 • 50 гр интегрален ориз
 • 2 супени лажици брашно
 • сол бибер,куркума,коријандер,рузмарин
 • 2 лажици масло
 • 50гр леќа

Подготовка

Прво исецкајте го кромидот и ставете го на страна. Од меленото месо, маслото, оризот и брашното направете смеса за кофтиња. Вака подготвената смеса правете мали топчиња и ставете да се пржат додека не заруменат.
Потоа додадете го сецканиот кромид и пржете уште малку. Морковот и компирот исецкајте ги ситно и додадете ги во смесата, динстајте ги околу 10 мин.
Сега додадете го доматното пире и водата сите останати зачини, леќата на крај, добро промешајте и оставете да се довари чорбата.
Вака подготвена може да ја послужите со една мешана салата од свеж зеленчук или некоја лута феферонка.

Добар апетит