Испечати

Пржени банани

Пржени банани

Состојки

  • 4 банани
  • 4 лажици брашно
  • 2 јајца
  • 1 лаж. пециво
  • 2 лаж. мед
  • 250 мл масло

Подготовка

Еден брз и вкусен рецепт во овие ладни зимски денови. Од брашното, јајцата, пецивото правиме тесто, со вилушка мешаме, доколку е густо додаваме вода/млеко.
Бананите се лупат и се сечат на две/три парчиња. Се валкаат во тестото и се пржат во загреано масло додека добијат златно жолта боја. На крај врз нив може да се ставиме мед или чоколаден прелив. Најмногу одговараат со ванила сладолед. Наместо банани може истото и со ананас. Добар апетит