Испечати

Салата од боранија

Салата од боранија

Состојки

  • 1 кг. боранија
  • 50 гр. зелени маслинки
  • 50 гр. црни маслинки
  • 2 -3 лажици мајонез
  • 1 -2 лажици рендан рен
  • по желба,1 лажиче лут сенф

Подготовка

Сварете ја боранијата,исцедете и оставете да се олади.Маслинките исечкајте ги на кругови.Во подлабок сад,соединете ги мајонезот,ренот и маслото.Зачинете по желба и се убаво соединете.