Испечати

Чорба од брокули

Чорба од брокули

Состојки

  • 1 лажица мешан зачин
  • 200гр. брокули
  • малку магдонос
  • 1 рака фиде
  • 1 лажица брашно
  • по желба црн бибер
  • 1,5л. вода
  • 1 рака тарана
  • 1 голем морков
  • малку зејтин

Подготовка

Во загреано масло ги пржиме морковот и брокулите. Кога ќе омекнат додаваме една лажица брашно. Посипуваме врела вода. Оставаме да врие околу пет минутки. Додаваме малку фиде и една рака тарана. Посолуваме со вегета по вкус, црн бибер и оставаме да се вари уште петнаесетина минути на тивок оган. Пред крајот додаваме малку магдонос. Се служи топло. Прекрасна е за во ладните зимски денови. Добар апетит!