Испечати

Француски чоколаден колач- ЧОКЕ

Француски чоколаден колач- ЧОКЕ

Состојки

  • 125 гр. путер
  • 200 гр. чоколада за готвење
  • 3 лажици шеќер
  • 3 лажици брашно
  • 1 ванилин шеќер
  • 150 гр. ореви/ лешници / бадеми
  • 5 јајца

Подготовка

Најпрво се топи путерот во садот за печење во рерната која се загрева на Т=220 степени.
На тивок оган се топи 100 гр. чоколадо со 2 лажици вода и во него се додава шеќерот, брашното и оревите (малку од оревите се остава за наросување на крај). Смесата се остава да се олади.
Во одвоени садови пенасто се матат жолчите и во нив се додава оладената смеса со чоколадо, а во друг се матат белките со ванилиниот шеќер. Двете смеси се спoјуваат и се мешаат со лажица.
Се пече околу 15 минути.
Испечениот колач се премачкува со останатите 100 гр. стопено чоколадо и се наросуваат останатите ореви.

Брзо, вкусно и лесно.