Испечати

Кифлички

Кифлички

Состојки

  • 1 кг брашно
  • 2 квасци
  • 1 лажиче сол
  • 2 лажички шеќер
  • 1 јајце
  • по желба сусам или ким
  • 200 гр вода
  • 400 гр. млеко

Подготовка

Се ставаат квасецот со водата да стасаат малкун и се месо со млако млеко. Тестото е многу меко.Се става на маса која е набрашнета и се меси додека не се измеси убаво да не се лепи. Потоа непрекинато 5 мин тестото се фрла на маса . потоа се дели на 4 топки и да втасаат. Одкако ке втасаат одма од секое топче се сучи голема губа и од таа губа се прават 16 кифли.
Се мачка плехот со маргарин , а кифлите од озгора се мачкаат со јајце и се посипуваат со сусам или ким по желба.