Испечати

Чудо од чоколада

Чудо од чоколада

Состојки

  • 4 јајца
  • 100 гр. шеќер
  • 200 гр. маргарин
  • 100 гр. чоколадо за готвење
  • 4 лажици брашно
  • 1 кесичка прашок за печиво
  • 0,5 л. слатка павлака
  • 200 гр. чоколадо за готвење

Подготовка

Матете ги жолчките и шеќерот,додадете го предходно истопениот маргарин и чоколадото за готвење,брашното помешано со прашокот за печиво и на крај снегот од белките(белките се мешаат со лажица,не со миксер). Печете во предходно намастен и набрашнет калап (дијаметар 25 см.) на 180°С околу 20 мин.
За кремот.Слатката павлака,чоколадото и шеќерот загрејте ги на тивок оган,при тоа мешајќи додека не проврие.Оставете малку да олади.Кремот е доста редок но не е потребно дополнително миксирање.
Печениот бисквит избоцкајте го со виљушка на неколку места и додека е сеуште топол прелијте го со топлиот крем.Колачот прво се лади на собна температура а потоа се става во фрижидер,за подобро да се стегне кремот.