Испечати

Цезар салата

Цезар салата

Состојки

  • 1 зелена марула
  • 300гр печен пилешки стек (исечкан)
  • 3чешниња лук
  • 1 сок од лимон
  • 5-6лажици мајонез, и по желба 2лаж. вочестер сос.
  • 2 парчиња леб исечкан и пропржен на масло
  • сирење и масло сол и бибер

Подготовка

1.Се припрема непосредно пред служење.
2.Салатата ситно се сечка се полива со масло и лук.
3.Пилешкиот стек се пржи на коцки.Врз салатата се додава лимонот,мајонезот, сол,бибер ,топлиот стек и парчињата пржен -препечен леб.Се ренда со сирење одозгора.
4.Се служи веднаш за да се осети топли -ладни контраст!