Испечати

Mалку поинаков сутлијаш

Mалку поинаков сутлијаш

Состојки

  • 2 кесички ванилин шеќер
  • 15 лажици шеќер
  • 2 шољи ориз
  • 3 шољи млеко
  • 6 шољи за млеко вода
  • 1 кесичка пудинг од ванила

Подготовка

Прво се става водата да зоврие,кога ќе зоврие се додава измиениот ориз и се меша да не загори.Кога ќе биде скоро готов се додава шеќерот ванилата и млекото.
Кога ке биде сварен оризот а целиот сутлијаш сеуште редок се додава пудингот растворен во малку млеко.
Се вари уште многу малку колку само да зоврие и готово е.
Врелиот сутлијаш ставете го во мокри здели и послужете по желба со цимет или рендано чоколадо.
Пробајте го преубав е
Шољата од мерката е од 300 мл