Испечати

Рижото од компири

Рижото од компири

Состојки

  • 4 поголеми компири
  • 100 гр. грашак
  • 1 главица кромид
  • 1 коцка супа од кокошка
  • 150 мл бело вино
  • 200-300 мл вода
  • малку бибер

Подготовка

Компирот исецкајте го на ситни коцки и добро измиете го. На малку масло испржете го кромидот и додајте го компирот. Малку издинстајте го и турете го виното, водата, ставете ја коцката, а пред да биде готово додајте го и грашокот и биберот. Внимавајте компирот да не се превари.