Испечати

Пилешка салата

Пилешка салата

Состојки

  • 600 гр. пилешко бело месо
  • 10 кисели краставички
  • 200 гр. пржени, солени кикиритки
  • 200 мл. кисела павлака
  • 1 тегле (од малите) мајонез
  • 1 лажица сенф
  • малку сол и бибер

Подготовка

Месото најпрво сварете го и исецкајте го. Исто и краставичките исецкајте ги, а кикиритките истолчете ги, да останат и покрупни парчиња. Ставете се друго и добро измешајте.