Испечати

Салама од суво овошје

Салама од суво овошје

Состојки

  • 200гр суви смокви
  • 200гр суви урми пресовани
  • 200гр желе бомбони
  • 200гр шекер во прав
  • 1 маргарин
  • 1 јајце
  • 300-350гр мелени бисквити
  • 100гр чоколадо за готвење
  • 6лажици зејтин

Подготовка

Смоквите,урмите и желе бомбоните ситно се сецкаат и се ставаат во длабок сад. Настрана се изработува маргаринот со шеќерот и во него се додава јајцето и повторно убаво се исработува. Во смесата од маргарин се додаваат претходно сецканите смокви,урми и желе бомбони. Сето тоа се меша да се соедини. На крај се додаваат бисквитите и повторно се меша да се добие хомогена смеса.
Се дели на 2 дека и секој дел се обликува во форма на ролат.
Чоколадото се топи со зејтинот и се прелива секој од ролатите со стопеното чоколадо.
Се остава на ладно околу 1 час да се стврдне чоколадото.