Испечати

Похован карфиол на мој начин

Похован карфиол на мој начин

Состојки

  • 1 карфиол
  • 100 гр брашно
  • 50 гр презла
  • 2 јајца
  • 1 мала лажица сол
  • 1 мала лажица црн бибер

Подготовка

Карфиолот се чисти од листовите.
Потоа убаво се мие со вода, се сече на парчиња. Исечените парчиња се ставаат во тенџерче да провријат - да се обари карфиолот, потоа сварениот карфиол се цеди,
Во чинија се матат две јајца во кои се потопуват парченцата сварен карфиол претходно извалкан во презлата, брашното, сол и бибер. Во загреано масло се пржи карфиолот се додека добие убава жолта боја. Потоа се реди во чинија.

Добар Апетит
Навистина лесен рецепт за убава вечера.