Испечати

Моркови со млеко

Моркови со млеко

Состојки

  • 5 моркови
  • 30гр путер
  • 20гр брашно
  • 300мл млеко
  • 150 мл вода
  • по потреба сол

Подготовка

Се чистат морковите и се сечат на кручиња.
Во едно тенџере се топи путер и се додава брашното. Се меша и се додабат млекото, водата и сол. Сето тоа се вари, внимателно да не изгори и кога ќе почне да врие се додават и морковите.
Се остава да се вари на тивок оган се додека морковите не се сварени и млекото не се згусти.

Тоа одлично ќе биде да се јаде со комбинација на месо по ваш вкус, како што можете да видите на сликата.