Испечати

Леб со пршута и фстаци

Леб со пршута и фстаци

Состојки

 • 125 мл топла вода
 • 125 мл топло млеко
 • 5 лажици масло
 • 100 гр пршута
 • 40 гр сецкани фстаци
 • 40 гр рендан кромид
 • 2 лажици пармезан
 • 2 лажици сецкан магдонос
 • 20 гр квасец
 • 1 лажиче шеќер
 • 1/2 лажиче сол
 • 500-520 гр брашно

Подготовка

Од сите состојки замесете тесто и оставете го да кисне 45 минути. Потоа размесете го и направете го во вид на топка, ставете го во плехче обложено со хартија и оставете го да стаса 40 мин. По желба можете да го засечите со остар нож.
Ставете го да се печи во загреана рерна околу 45 мин. на 180 С.