Испечати

ПРОЈА

ПРОЈА

Состојки

  • 3 јајца
  • 3 шољи бело брашно
  • 3 шољи пченкарно брашно
  • 2 шољи кисела вода
  • 2 шољи зејтин
  • 1 прашак за пециво
  • 1 мала лажичка сув квасец (може, но не мора)

Подготовка

Јајцата се матат убаво додека не згуснат, а потоа се додаваат киселата вода, зејтинот,пецивото брашната и квасецот. Важен е редоследот бидејки прашакот за пециво се активира во киселата вода и тестото е помеко. Се мати додека убаво не се соедини.
Се пече на 250 степени во загреана рерна окулу 30ина минути

СОВЕТИ

Ова е основната смеса за проја. Ние дома често ја правиме и во неа пред печење  додаваме окулу 250гр дробено сирење или ситно сецкан праз или спанаќ, но најубава ни е со неколку главици ситно сецкан кромид. Може да се додаде и сланинка сецкана во коцки. Можете да додадете што сакате по желба.

Може да се пече во обично тавче и не мора да се користи масна хартија,  а може и да се пече во хартиена корпи (како на сликата) и може по желба да се посипе со сусам или ким.

Пријатно јадење.