Испечати

Њоки со болоњезе сос со вино

Њоки со болоњезе сос со вино

Состојки

  • 1 кг њоки
  • 500 гр мешано мелено месо
  • 1 помала главица кромид
  • 1 морков
  • 2 глајчина лук
  • 250 мл вода
  • 70 мл црно вино
  • 1 лајче црвен пипер
  • 1 ловоров лист
  • 350 мл доматно пире

Подготовка

Подгответе го сосот.
1. На маслиново масло пропржете го кромидот, морковот и лукчето малку да омекнат. Се додава месото и се заедно се пржи уште неколку минути.
2. Се додава водата, виното и сите други зачини, покријте го и нека се динста додека испари течноста. На крај додадете го доматното пире и оставете го уште 10 минути да повари.
3. Ставете ги њоките да се варат во зовриена посолена вода 3 мин. Потоа исцедете ги и измешајте ги со подготвениот сос.
4. Послужете ги топли со пармезан.