Испечати

Бакнеж со шпагети

Бакнеж со шпагети

Состојки

  • 1 паковка шпагети
  • 1 литар вода
  • 1 лажичка сол
  • 200 мл кечап
  • 200 гр сирење
  • 2 зденки
  • 100 мл зејтин

Подготовка

Во сад се става водата и солта да вријат.Откако зовријат се додаваат шпагетите .Кога се готови се ставаат во цедилка и се цадат.Во нив се додава зејтинот кој претходно е зовриен.Шпагетите се обликуваат во вид на срце и во средината срцето се украсува со кечапот,сирењето и зденките.Шпагетите ги јадат заљубените еден од едната страна ја ушмукува шпагетата ,другиот од другата страна и така ги доближат усните и доаѓа до бакнеж.