Испечати

Канелони со печурки

Канелони со печурки

Состојки

  • 1 пакување канелони(околу 15 парчиња)
  • 600 гр печурки
  • 0,250 л павлака
  • 0,100 л доматно пире
  • 100 гр кашкавал
  • 1 млад кромид
  • 0,50 гр црни маслинки

Подготовка

Канелоните се варат во голем сад додека не омекнат.Во меѓувреме,печурките се пржат на маслиново масло.После 15 мин пржење,се  додава младиот кромид исецкан на ситни парчиња,се додава и вегетата,босилекот и на крај маслинките.Целата смеса се меша па се додава павлаката.Канелоните се полнат со смесата и се редат во тава премачкана со путер или масло.Се наросуваат рендан кашкавал,а врз кашкавалот се налива доматното пире.На крај се наросува пармезанот.Канелоните се печат на 200 С околу 25 мин.

 

Добар апетит