Испечати

Ванилици со мед

Ванилици со мед

Состојки

  • 3 фил масло
  • 3 фил шекер
  • 3 лаж мед
  • 1 ванила
  • 1 лаж сода бикарбона
  • 3 јајца
  • по потреба брашно
  • за полнење мармалад
  • за посипување прах шекер

Подготовка

Во длабок сад убаво се мати маслото и шеќерот, потоа се додава медот, ванилата и сода бикарбона, а потоа јајцата и брашното. Се меси тестото, се расукува и со помош на калап се вадат кругови. Се редат во плек обложен со мрсна хартија и се печат во загреана релна на 200степени окулу 5 до 10 мин да поруменат (да се внимава да не се препечат). Кога се готови се мачкаат со мармалад се поклопуват со друго парче и се посипуват со прав шеќер.