Испечати

Двобоен ролат обланда

Двобоен ролат обланда

Состојки

  • 500 мл вода
  • 500 гр шеќер
  • 1 маргарин
  • 400 гр бисквити
  • 200 гр ореви
  • 100 гр кокос
  • 3 лажици какао
  • 4 листови обланда

Подготовка

Во тенџере на оган ги ставаме водата, шеќерот и маргаринот да зовријат. Откако ќе зовријат, тенџерето го тргаме од оган.
Бисквитите и оревите ги мелеме и ги додаваме во тенџерето.Убаво промешуваме за да добиеме хомогена смеса
Потоа смесата ја делиме на два дела и во едниот дел додаваме 100 гр. кокос, а во другиот дел 3 лажици какао.

На влажна крпа ставаме еден лист обланда и ја премачкуваме со кафеавиот фил,потоа ставаме уште една обланда и премачкуваме со белиот фил. Виткаме ролат. Постапката е иста и за другите две обланди. Значи од рецептов искачаат два ролата.
Ролатите ги ставаме во фрижидер да се стегнат и потоа сервираме.