Испечати

Корпички

Корпички

Состојки

 • за тесто потребно
 • 1 јајце
 • 100гр прах шекер
 • 150гр маргарин
 • 300гр брашно
 • 1 ванила
 • за филот
 • 150гр шекер
 • малку вода
 • 100 гр чоколада
 • 100 гр мелени ореви
 • 100гр мелени бисквити
 • 1 лаж маргарин

Подготовка

Тестото се замесува од состојките, се прават мали топчиња и се притискат во алуминските калпчиња во средината да имат длабнатинка и се печат.

Подготовка на кремот. Се става шеќерот во тенџере се сипува вода да го облее шеќерот се става да зоврие, се додава чоколадата и една лажица маргатин оревите и мелените бисквити . Смесата да биде ни ретка ни густа. Испечените и оладените корпи се полнат со оладен крем и се декорират по желба.