Испечати

Палачинки со ореви

Палачинки со ореви

Состојки

  • 120 г мелени ореви
  • 2 лажици шекер во прав
  • 1 пакетче ванилин шекер
  • 40 г масло
  • 120г брашно,сол, шекер
  • 2дл млеко
  • 1 јајце
  • 1дл павлака

Подготовка

Од брашното,јајцата и млекото се изматува тесто ,се посолува и по потреба се додава шекер.Од тестото се печат палачинките.Уште топли палачинките се мачкаат со фил,се виткаат и се редат во овална чинија и се прелеваат со растопената чоколада.

Приготвување за филот:

Павлаката се изматува,се засладува и се додава ванилин шекер.Потоа се додаваат мелените ореви и смесата се замирисува со истолчрните каранфилчиња и циметот,а по желба се додава и рум.