Испечати

Посни парени колачи

Посни парени колачи

Состојки

 • 250мл пиво
 • 250мл зејтин
 • 1 пециво
 • 2лажици шеќер
 • 100гр гриз
 • 600-700гр брашно
 • 100гр сецкани ореви за полнење
 • шербет
 • 700мл вода
 • 800гр шеќер
 • 1/2 лимон
 • 150гр млени ореви или кокос за посипување

Подготовка

Се замесува тесто од зејтинот, пивото, гризот и брашното помешано со пецивото. Едно пециво е доволно затоа што и квасецот од пивото помага при растењетои на тестото. Од тестото се зема во рака и се обликуваа топчиња кои се полнат со оревчиња и се редат на подмачкан плех.

Шеќерот се налева со водата и се става да врие 5минути. а потоа се трга и се попаруваат ладните колачи
Одозгора може да се поросат со млени оревчиња или кокос.
Овој рецепт бидејки во тек се Петровденските пости, па да се заблажиме