Испечати

Баклава со кисело млеко

Баклава со кисело млеко

Состојки

  • 500 грама кори за баклава
  • 5 јајца
  • 2 чаши шекер
  • 3чаши кисело млеко
  • 1чаша зејтин
  • 4лаж мак
  • 300гр сецкани ореви
  • 600гр шекер
  • 500 грама вода

Подготовка

Јајцата се матат со миксер се додава шеќерот, киселото млеко, зејтин, мак, ореви и пециво. Се стават две кори се премачкуват со смесата. Се виткат во вид на ролат и се стават во тава. Постапката се повторува со сите кори. Баклавата се прска со малку зејтин и се пече. Кога ќе се испече и олади се сече и се пари со топол шербет. Баклавата може и да се реди кога се реди се сече пред печење.