Испечати

Kифли ``Горица``

Kифли ``Горица``

Состојки

  • 1кг брашно
  • 1/2л млеко
  • 3 јајца
  • 2 лажици сол
  • 1 лажица шекер
  • 3 филџани зејтин
  • 2 лажици сув квасец
  • 300 гр рендано бело сирење
  • 1 јајце

Подготовка

Се месат состојките и се остава да нарасне. Се двојат околу 64 малечки топчиња и се развлечуваат со сукало. Се сечат како на сликата и се виткаат како кифла